Sıkça Sorulan Sorular

  • Üyelik için yıllık ödeme ne kadardır?

    Üyelik aidatı her yıl değişmektedir. Önceki yılların istatistiki rakamları baz alınarak yeni yılın tahmini giderlerinin üye sayısına eşit olarak bölünmesiyle ortaya çıkan rakam kişi başına ödemekle yükümlü olan her birey için yıllık aidattır. ( 18 yasından küçük 3 ve 3ten sonraki çocuklar 18 yasına kadar ücrete tabi değillerdir .) Üyeler Fon hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yıllık aidat ücretini kendilerine bildirilen süre içerisinde ödemekle yükümlüdürler.( Bkz. Şartname 8. maddenin a fıkrası )

  • Üyelik ne zaman yürürlüğe girer?

    Fona ait olan kayıt formu Şartnamenin 2. maddesine uygun olarak doldurulup Fona gönderilir , bir kereye mahsus ödenmesi gereken kayıt bedeli Fon hesabına yatırılır . Hesaba para girişi tarihinden 30 gün sonra Fon üyelik hakkı kazanılmış olur.Anı kaza ölümlerinde 30 gün bekleme süresi aranmaz.

  • Türkiye haricindeki ülkelerede nakil yapıyormusunuz?

    Şuan Türkiye haricindeki ülkelere cenaze nakli yapamıyoruz.Bununla alakalı çalışmalarımız yapılmaktadır.Gelişmeler hakkındaki bilgilendirmeyi internet sitemizden veya Fonumuz iletişim merkezimizi arayarak takip edebilirsiniz.

  • Almanya'da defnolunmak istiyorum, yinede fona üye olabilirmiyim?

    Almanya`da defin işlemleride yapmaktayız.Cenazelerini Almanya`da defnetmek isteyen üyelerimiz için Şartnamenin 6. Maddesinin a,b ve c fıkraları uygulanır.Cenaze Uluslararası standartlara haiz bir tabuta konularak defnedilecek yere kadar Fon tarafından götürülür .Mezar yeri ücreti ve kirası cenaye sahibi tarafından ödenir. ( Bkz. Şartname 7. Madde )

  • Amansız bir hastalığa yakalandım, Fona üye olsam üyeliğim hemen geçerlilik kazanırmı?

    Tedaviye cevap vermeyen amansız bir hastalığa yakalanan kardeşlerimizin üyelik müracaatları Kabul edilmemektedir. ( Bkz. Şartname 3. madde b fıkrası )

  • Başka bir devlette vefat eden üyeyi, memleketine nakli sağlayabiliyormusunuz?

    Almanya ve Türkiye haricindeki memleketlerdeki vefatlarda Konsolosluk aracılığıyla nakil otomatikman gerçekleştiriliyor, yani fonumuz araya girmiyor. Masraf olarak ise resmi varislerine sadece 1500,00 Euro’luk ödeme yapılır.

  • 18 yaşından büyük çocuklar Velisi üyeliğinden faydalanabilirmi?

    18 yaşından gün almış olan kardeşlerimiz reşit oldukları için Aile reisi dosyasından ayrılıp kendilerine mahsus dosya açılır.Önceden kayıtlı olan 18 yasından küçük çocuklar 18 yasını doldurduklarında Fon tarafından kendisine ait dosya açıldığına dair bilgilendirme mektubu gönderilir. ( Bkz. Şartname 3. Madde )

  • Üyenin yükümlülükleri varmıdır?

    Her sözleşme sahibi kendisini veya ailesini ilgilendiren kişisel bilgileri , bu bilgilerdeki her türlü değişikiği ( Medeni hal ,adres , telefon , konto , yenıdoğan çocuk , soyisim vs. ) eksiksiz olarak Cenaze Fonu’na 15 gün içerisinde bildirmekle ve yıllık aidatı verilen süre içerisinde ödemekle yükümlüdür.

  • Yıllık ödemeleri hesabımdan çekemediğiniz zaman ikaz masrafı ilave edilirmi?

    Fonumuza hesaptan para çekme yetkisi vermiş fakat çekim sonrası üyenin ödemesi geri döndüğünde fon tarafından ikaz masrafı ilave edilmez sadece üye yıllık ödemesinin haricinde geri dönme masrafını karşılaması gerekir.( geri dönen her işlemde banka otamatik olarak fon hesabından 8,11 + 1,89 = 10 € çekmektedir. )

  • Alman Vatandaşlığına geçtim, yinede üye olabilirmiyim veya mevcut üyeliğim düşermi?

    Evet, Alman Vatandaşı olanlarda Cenaze Fonu’na üye olabilir veya Alman Vatandaşlığına geçmiş olmanız mevcut üyeliğinizi düşürmez.Durum değişiklik bilgisini Fona bildlrmeniz gerekir.

  • Üyelik Formunu doldurup faksla ulaştırablirmiyim?

    Hayır. Üyelik kayıt formu doldurulup imzalanıp orjinal olarak birinci sayfası Köln Cenaze Fonu adresine posta yoluyla ulaştırılır. Faks veya Mail yoluyla ulaştırılan formlar dikkate alınmaz.

  • % 100 engelli çocuklar velisi üyeliğinden ne zamana kadar yararlanabilir?

    % 100 engelli çocuklar velisinin üyeliğinden 18 yaşına kadar yararlanabilir.

  • Batı Trakyalıyız, fona üye olabilirmiyiz?

    Şartname 2.madde : Fona üyelik başvuru şartları

    • Müslüman olmak
    • T.C vatandaşı ,Türk kökenli Alman vatandaşı veya cäfte vatandaş olmak
    • Müslüman Akman vatandaşı olmak
    • Müslüman Bosna Hersek vatandaşı olmak